WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Położone we wschodniej części kraju. Jest to region o bogatej historii, malowniczych krajobrazach oraz wielu atrakcjach turystycznych, które przyciągają rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Poznaj bliżej największe miasta Dolnego Śląska oraz najpopularniejsze miejsca turystyczne, które warto odwiedzić w czasie pobytu w regionie.

Największe miasta Dolnego Śląska

Województwo dolnośląskie składa się z 26 powiatów, w tym siedmiu miast na prawach powiatu. Największe miasta w regionie to Wrocław, Legnica, Lubin, Głogów, Świdnica, Jelenia Góra i Wałbrzych.

Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast Polski. Znajduje się tu wiele zabytków, muzeów oraz innych atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć m.in. ratusz, Ostrów Tumski, katedrę św. Jana Chrzciciela, Panoramę Racławicką, Jatki czy Zamek Książąt Dolnośląskich. Wrocław to także miasto kultury i sztuki, w którym odbywają się liczne festiwale i imprezy, takie jak Festiwal Piosenki Aktorskiej, Wratislavia Cantans czy American Film Festival.

Legnica to drugie co do wielkości miasto Dolnego Śląska, położone na południowym wschodzie regionu. Warto zobaczyć tu zamek książąt legnickich, kościół św. Piotra i Pawła czy katedrę św. Jana Chrzciciela. W Legnicy znajdują się także liczne muzea, takie jak Muzeum Miedzi czy Muzeum Wojskowe.

Lubin to miasto leżące w zachodniej części Dolnego Śląska, słynące z przemysłu miedziowego. Warto zobaczyć tu zamek książąt legnickich oraz kościół św. Jadwigi Śląskiej. W Lubinie znajduje się także Muzeum Miedzi, które warto odwiedzić, aby poznać historię wydobycia i przetwarzania miedzi na terenie regionu.

Głogów to miasto położone na zachodzie Dolnego Śląska, w pobliżu granicy z Niemcami. Warto tu zobaczyć zamek książąt głogowskich, ratusz oraz kościół pw. św. Mikołaja. Głogów to także miasto z bogatą historią, której ślady można zobaczyć w wielu miejscach w mieście.

Świdnica to miasto leżące w południowej części Dolnego Śląska, znane przede wszystkim z kościoła pokojowego pw. Świętego Ducha, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Świdnicy warto także zobaczyć ratusz oraz kościół św. Stanisława i Wacława.

Jelenia Góra to miasto położone w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, u podnóża Karkonoszy. W mieście warto zobaczyć pałac Cieplice, ratusz, kościół św. Erazma i Pankracego oraz zamek Chojnik. Jelenia Góra to także doskonałe miejsce na wypoczynek i aktywny wypoczynek, dzięki licznej infrastrukturze turystycznej oraz pięknym krajobrazom.

Wałbrzych to miasto położone w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, słynące z zamku Książ oraz podziemnego kompleksu Riese, który stanowił część tajemniczej niemieckiej bazy wojskowej z czasów II wojny światowej. W Wałbrzychu warto także zobaczyć zamek Grodno oraz kościół pw. św. Stanisława i Wacława.

Najpopularniejsze miejsca turystyczne Dolnego Śląska

Województwo dolnośląskie to region o bogatej historii, kulturze oraz malowniczych krajobrazach. Wiele zabytków Dolnego Śląska zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co przyciąga rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze miejsca turystyczne Dolnego Śląska, które warto odwiedzić podczas pobytu w regionie.

Karkonosze to pasmo górskie w południowo-zachodniej Polsce, które jest częścią Sudetów. Karkonosze słyną przede wszystkim z malowniczych krajobrazów oraz licznych szlaków turystycznych, które przyciągają turystów z całego świata. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m. W Karkonoszach warto także zobaczyć Kocioł Łomniczki, Wodospad Kamieńczyka oraz Szrenicę.

Wrocławski Rynek to jedno z najpiękniejszych i największych rynków w Europie. Znajdują się tu liczne zabytki, takie jak ratusz, kamienice z XVI i XVII wieku, katedra św. Jana Chrzciciela czy Kościół św. Elżbiety. Wrocławski Rynek to także doskonałe miejsce na spacer, zakupy czy degustację lokalnych specjałów.

Zamek Książ - jeden z najpiękniejszych i największych zamków w Polsce, położony w okolicach Wałbrzycha. Zamek został zbudowany w XIII wieku, a jego historia jest bardzo burzliwa. W czasie II wojny światowej zamek był miejscem pobytu Adolfa Hitlera oraz kwaterą główną niemieckiego dowództwa. Dziś zamek Książ przyciąga turystów z całego świata, którzy chętnie zwiedzają jego sale oraz ogrody.

Kopalnia soli w Wieliczce - atrakcja turystyczna, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dolnym Śląsku. Kopalnia soli została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co przyciąga rocznie setki tysięcy turystów. W kopalni można zobaczyć liczne komory solne, kopalniane jeziora oraz podziemne kaplice i korytarze.

Zamek Czocha to zabytkowy zamek położony nad brzegiem jeziora Leśniańskiego, niedaleko granicy z Niemcami. Zamek został zbudowany w XIII wieku, a jego historia jest bardzo burzliwa. W czasie II wojny światowej zamek był miejscem pobytu niemieckiego generała Ernsta von Falkenheyna oraz kwaterą główną jednej z jednostek SS. Dziś zamek Czocha przyciąga turystów z całego świata, którzy chętnie zwiedzają jego sale oraz podziemia.

Ostrów Tumski we Wrocławiu to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Ostrów Tumski to wyspa na Odrze, na której znajduje się wiele zabytków, takich jak katedra św. Jana Chrzciciela, kościół św. Mikołaja czy klasztor św. Klary. Ostrów Tumski to także doskonałe miejsce na spacer i odpoczynek w malowniczych okolicach.

Podziemne miasto Osówka to tajemniczy kompleks podziemnych tuneli i korytarzy, które powstały w czasie II wojny światowej. Kompleks Osówka był częścią tajemniczej niemieckiej bazy wojskowej Riese, której celem było zbudowanie tajemniczego urządzenia o nazwie "Diany". Dziś podziemne miasto Osówka przyciąga turystów z całego świata, którzy chętnie zwiedzają jego korytarze i sale.

Sanktuarium Matki Bożej Świdnickiej to największy kościół w Polsce i drugi co do wielkości kościół w Europie. Sanktuarium znajduje się w Świdnicy i zostało zbudowane w XVII wieku. Kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co przyciąga rocznie setki tysięcy turystów. Warto zobaczyć tu m.in. zabytkowe organy, malowidła ściennę oraz kaplice Matki Bożej Bolesnej i Jana Chrzciciela.

Pałac Książąt Czartoryskich -zabytkowy pałac w Rogowie, który został zbudowany w XVIII wieku. Pałac był siedzibą wielu znamienitych rodów szlacheckich, a w czasie II wojny światowej był miejscem pobytu Heinricha Himmlera. Dziś pałac przyciąga turystów z całego świata, którzy chętnie zwiedzają jego sale oraz ogrody.

Sudety to pasmo górskie, które ciągnie się przez Dolny Śląsk, Czechy i Niemcy. Sudety są doskonałym miejscem na wypoczynek i aktywny wypoczynek, dzięki licznej infrastrukturze turystycznej oraz pięknym krajobrazom. W Sudetach warto zobaczyć m.in. Szklarską Porębę, Karkonosze, Góry Stołowe oraz Kłodzką Górę.

Muzeum Zabawek w Kłodzku to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dolnym Śląsku, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. Muzeum Zabawek w Kłodzku to największe muzeum zabawek w Polsce, w którym można zobaczyć ponad 10 tysięcy eksponatów. W muzeum znajdują się m.in. lalki, klocki, samochody, modele kolejek oraz gry planszowe.

Wnętrze Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Dolnym Śląsku. W kopalni można zobaczyć liczne komory węglowe, podziemne jeziora oraz tunel pod rzeką. Warto także odwiedzić Muzeum Górnictwa Węglowego, w którym można poznać historię górnictwa na Śląsku.

Podsumowując..

Województwo dolnośląskie? Bogata historia, kultura i ogrom atrakcji turystycznych. Wiele zabytków Dolnego Śląska zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co przyciąga rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Jeśli planujesz wakacje w Polsce, warto rozważyć dłuższą podróż szlakiem dolnośląskim.

Firmy w województwie Dolnośląskie

Bilans Wrocław

Bilans Wrocław

Wagonowa 5b, Wrocław Fabryczna, 53-609 Wrocław Fabryczna, Dolnośląskie

Biura rachunkowe to branża, w której "Bilans" Centrum Usług Księgowych Wiesław Kazimierz Pawlic prowadzi swoją działalność. Siedzibą firmy jest Wrocław w województwie dolnośląskim.

księgowość
kontrola księgowa
rachunkowość
porady finansowe
księgowa
obsługa księgowa
biuro podatkowe
analiza finansowa
porady księgowe
bilans wrocław
księgi pawlic prowadzi swoją działalność

Bilans Legnica

Traugutta 15/4, Legnica, 59-220 Legnica, Dolnośląskie

Firma prowadzi swoją działalność w ramach branży Biura rachunkowe."Bilans" Biuro Usług Księgowych Dorota Ściesiek ma swoją siedzibę w miejscowości Legnica w województwie dolnośląskim.

księgowa
obsługa księgowa
biuro podatkowe
analiza finansowa
porady księgowe
bilans legnica

AKW Usługi Ziemne Angelika Kołacińska. Roboty ziemne, wynajem i transport maszyn budowlanych,

Nyska 65, Wrocław, 50-505 Wrocław, Dolnośląskie

Kompleksowe roboty ziemne oraz usługi sprzętem ciężkim. Wykopy, niwelacje terenu, transport sprzętu. W naszej ofercie koparko ładowarka, wywrotki, spychacze, transport maszyn.

utwardzanie terenu pod kostkę
transport materiałów sypkich
profesjonalne prace brukarskie
brukowanie
profesjonalna firma brukarska
transport żwiru
dobra firma brukarska
układanie tarasów z kostki brukowej
układanie kostki brukowej
układanie kostki chodnikowej
układanie parkingów
układanie podjazdów z kostki brukowej
układanie chodników
korytowanie pod chodniki
brukarz
roboty brukarskie
brukowanie placów
brukarskie usługi
budowlane usługi brukarstwo
tania firma brukarska
akw wrocław

Aneta Mrózek Biuro Rachunkowe "Rachmistrz"

os. Piastowskie 7/1/7, Nowa Ruda, 57-400 Nowa Ruda, Dolnośląskie

Firma prowadzi swoją działalność w ramach branży Biura rachunkowe. Aneta Mrózek Biuro Rachunkowe "Rachmistrz" ma swoją siedzibę w miejscowości Nowa Ruda w województwie dolnośląskim.

doradztwo podatkowe
biura rachunkowe
rachunkowość
biuro podatkowe
kancelaria podatkowa
ewidencja podatkowa
doradztwo prawne
obsługa prawno-finansowa
prawo podatkowe
normalizacja kosztów
kancelaria prawnicza
aneta mrózek nowa ruda
rachmistrz nowa ruda

Czakaj Małgorzata Pracownia Dentystyczna

Cybisa 21A, Głogów, 67-204 Głogów, Dolnośląskie

Firma Czakaj Małgorzata Pracownia Dentystyczna prowadzi działalność w branży Stomatolodzy i protetycy. Jej siedziba znajduje się w miejscowości Głogów w województwie dolnośląskim.

dentysta
stomatolog
leczenie zębów
leczenie kanałowe
wybielanie
lakowanie
leczenie martwicy miazgi zęba
ekstrakcja zębów
leczenie ubytków na zębach
wybielanie nakładkowe
wypełnienie ubytków
leczenie stomatologiczne
zabiegi stomatologiczne
leczenie próchnicy
znieczulenia
opracowanie ubytków
fluoryzacja
usługi stomatologiczne
leczenie chorych zębów
higienizacja
zabiegi dentystyczne
znieczulenie stomatologiczne
ząb leczenie
stomatologia zachowawcza
profilaktyka stomatologiczna
ekstrakcja
wybielanie zębów
higiena jamy ustnej
usuwanie zębów
przychodnia stomatologiczna
resekcja zęba
znieczulenie przewodowe
ząb resekcja
lakowanie zębów
kanałowe leczenie
kanałowe
założenie protezy
znieczulenie nasiękowe
leczenie zachowawcze
znieczulenie powierzchowne
czakaj małgorzata głogów

Brukarstwo Chodurek Dariusz

Stary Jaworów, 58-140 Stary Jaworów, Dolnośląskie

Głównym profilem działalności firmy Brukarstwo Chodurek Dariusz jest Wykańczanie wnętrz. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Stary Jaworów w województwie dolnośląskim.

brukarstwo
kostka brukowa
utwardzanie terenu pod kostkę
układanie alejek w ogrodach
alejki z kostki brukowej
profesjonalna firma brukarska
firma brukarska
dobra firma brukarska
stabilizacja terenów wokół inwestycji
kostka granitowa
transport ziemi
podjazdy z kostki brukowej
utwardzanie nawierzchni
prace brukarskie
usługi brukarskie
układanie alejek w parkach
brukowanie placów
układanie kostki ażurowej
korytowanie pod kostkę brukową
tania firma brukarska
chodurek dariusz stary jaworów